160Kişi Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Sesli Chat

Sesli chat siteleri nedir, ne işe yarar, nasıl kurulur, nasıl popüler hale getirilir gibi sesli chat ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını bulabileceğiniz bir yazıyı sizlere sunuyoruz.

Sesli Chat Nedir?

Sesli chatgenel olarak üyelerine diğer üyeler ile görüntülü, sesli ve yazılı olarak sohbet imkanı tanıyan platformlardan oluşmaktadır. Sesli chat ile ilgili diğer özellikler ise sitedeki özelliklere ve site sahibinin perspektifine ve inisiyatifine göre değişecektir. Örneğin; sesli chat siteleri ücretli olabileceği gibi ücretsiz de olabilir. Yine sesli chat sitesinde canlı müzik seçeneği olabilir de olmayabilir de. Bu konuda ne tür özelliklerden ve niteliklerden yararlanacağınız tamamen üye olduğunuz platform ile ilişkili olacaktır.

Sesli Chat İle Sadece Türklerle Mi İletişime Geçilebilir?

Yabancı sesli chat uygulamalarından bir kısmı sadece ülke içinde değil, yurtdışında da yaşayan pek çok kişi ile iletişime geçmenizi sağlayan özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanan platformlardır. Eğer sadece ülkenizdeki kişiler ile iletişime geçmek istiyorsanız bu konuda size hizmet veren pek çok sesli sohbet platformu bulunmaktadır; ancak eğer yurtdışında yer sınırlaması olmadan sohbet etmeyi istiyorsanız bu durumda yapacağınız en doğru şey size bu imkanı sağlayan platformları keşfetmek ve bu platformlara üye olmak olacaktır. Eğer yurtdışındaki kişiler ile muhabbet etmek istiyorsanız en azından İngilizcenizin yeterli durumda olması gerekir; eğer biraz da olsa yabancı diliniz varsa bu platformlar üzerinden sohbet ederek yabancı dilinizi geliştirebilir ve çok daha fazla kişi ile iletişim kurabilirsiniz.

İnsanlar Neden Sesli Chat Platformlarına İhtiyaç Duyar?

Sesli chat platformları insanların bu platformlarda sohbet etme isteğinin doğrultusunda kurulmuştur. Peki insanlar neden bu sesli sohbet platformlarında sohbet etmeye ihtiyaç duymaktadır? Bu sorunun cevabı pek çok şekilde verilebilir. Bu cevaplardan birkaçı şu şekildedir:

 • Öncelikle sesli sohbet platformları pek çok kişi ile sohbet etme imkanını tanıyan platformlardır. Özellikle çevresindeki kişilerle değil de daha geniş bir sohbet kitlesi ile sohbet etmek isteyen kişiler sesli sohbet platformlarına yönelmektedir.
 • Daha özgür bir sohbet ortamı sağlar. Çevrenizdeki kişiler ile sohbet ederken daha kısıtlayıcı bir şekilde sohbet etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumun önüne geçerek daha özgür ve rahat bir platformda sohbet etme imkanını sesli sohbet platformları sağlamaktadır.
 • Eğlenceli sohbet imkanı tanır. Sesli sohbet platformları iyi bir web tasarım ve web yazılım ile kurulmuşsa size eğlenceli ve keyifli bir şekilde sohbet etmeniz için ihtiyaç duyduğunuz platformu sunmaktadır. Pek çok filtre, emoji ve sohbet seçeneği ile eğlenceli ve keyifli bir şekilde sohbet etmek istiyorsanız sesli chat platformları sizin için oldukça uygun platformlardır.
 • Kendinizi daha rahat bir şekilde ifade etmenizi sağlar. Günlük hayatta yüz yüze iletişimler kasılmanıza ve kendinizi istediğiniz gibi ifade edememenize neden olabilir. Oysaki, sesli chat platformlarında sohbet ederken kasılmanız için hiçbir neden olmayacaktır. Burada kendinizi istediğiniz gibi ifade edebilir ve daha sonra eğer tanıştığınız kişiler ile olan sohbetinizi yüz yüze devam ettirmek isterseniz, tanıdığınız ve sizi tanıyan kişiler ile sohbet edeceğiniz için hiçbir şekilde kasılmadan kendinizi rahatça ifade edebilirsiniz.

Sesli Sohbet Platformlarından Kazanılan Dostluklar Kalıcı Mıdır?

Sesli sohbet platformları ile ilgili kullanıcı adayların en çok merak ettiği konulardan birisi bu platformlardan kazanılan arkadaşlıkların kalıcı olup olmadığı sorusudur. Sesli sohbet platformları denilince genelde insanların aklında bir kalıp oluşmaktadır bu da bu arkadaşlıkların samimi ya da kalıcı olmayacağıdır. Oysaki, sesli sohbet platformlarından kazanılan arkadaşlıkların kalıcı olup olmayacağı ile ilgili net bir yargıya varmak mümkün değildir. Bu platformlardan kazandığınız arkadaşlıkların kalıcı olup olmayacağı sizin sohbet platformundaki tutumlarınıza ve sohbet ettiğiniz insanlara bağlıdır. Siz samimiyetinizi ve dostluk etmek için uygun bir insan olduğunuzu ortaya koyarsanız bu durumda bu platformlarda kalıcı dostluk edinememeniz gibi bir ihtimal olmayacaktır. Arkadaşlık ettiğiniz kişilere de dikkat ettiğiniz sürece bu platformda tanıştığınız kişiler ile edindiğiniz arkadaşlıkları dilerseniz yüz yüze iletişime geçerek sürdürebilir ve çok sağlam arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Ancak platformda dostluk edinmek istemediğinize dair bir algı yaratırsanız ve samimi olmazsanız bu durumda konuşacağınız kişiler genellikle sizinle dostluk etmek amacı ile değil, vakit geçirmek amacı ile konuşacaktır. Dolayısıyla bir dostluk ortamı oluşmayacaktır. Kısacası, bu konu tamamen size ve sohbet ettiğiniz kişilere bağlı olacaktır.

Sesli Chat Platformlarının Avantajları

Sesli chat platformlarının avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Özgürce ve rahatça sohbet etmenizi sağlar.
 • Pek çok kişi ile sohbet ederek arkadaşlık kurmanız için ihtiyacınız olan sohbet platformunu sizlere sunar.
 • Sadece yaşadığınız bölge ile sınırlı olmadan pek çok kişi ile tanışmanızı sağlar.
 • İstediğiniz zaman platforma bağlanarak sohbet etmenizi sağlar; sohbetin tamamen sizin inisiyatifinizde olmasına olanak tanır.
 • Eğlenceli ve iyi tasarlanmış bir platforma üye olursanız oldukça eğlenceli ve kaliteli bir vakit geçirmenizi sağlar.
 • Profil oluşturarak sizin ile aynı düşünen insanların size ulaşmasını sağlamanız konusunda sizlere yardımcı olur.
 • Sizin ile düşüncesi ve sohbet etme amacı aynı olmayan insanları direkt olarak elemenize olanak tanıyarak günlük hayattaki gibi zamanınızı boşa harcamamanızı sağlar.

Sesli Chat Platformlarının Zararları

Sesli chat zararları hakkında pek çok görüş ortaya atılmaktadır. Bu görüşlerden birkaçı şu şekildedir:

 • Öncelikle sesli chat platformunda uygunsuz ve sizi rahatsız edecek içerik paylaşan kişiler ile karşılaşma ihtimaliniz vardır. Eğer sesli chat platformunda sohbet etme gibi bir niyetiniz varsa bu kişileri şikayet ederek platformdan uzaklaştırmanızı sağlayacak destek imkanı sunan platformlara üye olun. Aynı şekilde bu kişileri engelleyerek size mesaj yazmalarının da önüne geçebilmenize imkan sağlayan platformlara kaydolun. Bu kişileri uzaklaştırmak için üzerine düşen vazifeyi yerine getirmeyen sesli sohbet platformlarından uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.
 • Bir kısım kişiler sesli chat platformlarının insanları günlük hayattan soyutladığı ve sanal sohbete kendisini kaptırdığını iddia etmektedir. Bu konuda bu düşüncenin gerçek olup olmayacağı ise tamamen size bağlı olacaktır. Eğer sesli chat platformunda geçireceğiniz vakti iyi yönetemezseniz günlük hayattaki işlerinizi aksatabilirsiniz. Eğer vaktinizi iyi yönetirseniz sesli chat zararlı olmaktan ziyade günlük hayatın stresini attığınız; eğlenceli ve kaliteli vakit geçirdiğiniz bir platform olacaktır. Aynı zamanda sesli chat platformunda geçireceğiniz vakit de tamamen sizin tekelinizde olduğundan bu konuda kendi iradenizi ortaya koyabilir ve belirli saatlerde ve işlerinizi hallettikten sonra platformda sohbet etmeyi seçebilir ve sesli chat platformlarının avantajlarından yararlanarak zararlarından uzak durmayı başarabilirsiniz.
 • Bilgilerinizin güvende olup olmadığı konusu tartışılmaktadır. Bilgilerinizi ücretli üyeliğe sahip olan kişilere açık hale getiren platformlara güvenmeyin ve üye olmayın. Bu konuda sizlerin bilgilerini saklayacağını ve güvenilir bir sohbet imkanı sunan platformlara üye olmanızı öneririz. Bu platformlar bu tarz sorunların önüne geçmenizde size yardımcı olacaktır.

Sesli Chat Platformlarının Özellikleri Nelerdir?

Sesli chat platformlarında pek çok özellik bulunabilir. Sesli chat platformlarında bulunacak özellikler sesli chat platformu sahibinin seçimine bağlı olacaktır. Sizinle paylaşacağımız özelliklerin hepsine sahip olan platformlara ulaşabileceğiniz gibi bir kısım özelliklere sahip olan platformlara denk gelebilir ya da bu özelliklerin dışında da özelliklere sahip olan platformlara ulaşabilirsiniz. Bu özellikler şu şekilde olabilir:

            Ücretli – Ücretsiz Üyelik Özelliği

Sesli chat sitesi kurmak ya da herhangi bir sesli chat platformuna üye olmak istiyorsanız ücretli veya ücretsiz olarak kullanabileceğiniz platformlar karşınıza çıkacaktır. Bazı platformlar ise ücretsiz üyelik imkanı sunup daha sonra ekstra özelliklerden faydalanmak istiyorsanız üyeliğinizi yükseltmenizi isteyecektir. Bu noktada eğer herhangi bir ücret ödemeden sesli chat platformlarında sohbet etmek istiyorsanız bu durumda sizin için en iyi seçenek ücretsiz üyelik imkanı tanıyan sitelere üye olmak olacaktır. Eğer site kuracaksanız ve sesli chat sitesinden para kazanmak istiyorsanız bu durumda ücretli ve ücretsiz üyeliği bir arada sunmanızı öneririz. Bu durumda hem ücretsiz hem de ücretli üyelik isteyen kişiler platformunuza çekilecek; daha sonra sesli chat platformunu beğenen ve üyeliğini yükseltmek isteyen ücretsiz üyeliğe sahip kişiler de ücretli üyelik seçeneklerinizden faydalanacaktır. Böylelikle tamamen hiçbir ücret ödemeden üye olabilecek bir platform arayan kişileri elinizden kaçırmamış hem de ücretli üye sayınızı arttırmanın pratik bir yolunu kullanmış olursunuz.

            Canlı Müzik Seçeneği

Bazı sesli chat platformları canlı müzik seçeneğini üyelerine sunmaktadır. Eğer canlı müzik seviyorsanız canlı müzik imkanı sunan sesli chat platformlarına ulaşabilir ve bu platformlara üye olabilirsiniz. Eğer sesli chat sitesi kurmayı düşünüyorsanız canlı müzik, müzikseverlerin sesli chat sitesine çekilmesini ve doğrudan üye sayısının artmasını ve sesli chatin popülerliğinin artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle, eğer sesli chat sitesi kurmayı düşünüyorsanız her hafta belirli günler canlı müzik yapacak kişilere ulaşarak ekonomik fiyatlar ile bu hizmeti sunabilir ve karşılığında çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşabilirsiniz.

            Sohbet Seçenekleri Bakımından Nitelikler

Bazı sesli chat platformları üyelerine sadece görüntülü ve yazılı sohbet seçeneği sunmaktadır. Bu seçenekler her ne kadar oldukça çekici ve pratik birer iletişim aracı olarak görünse de üyelerin kendi fotoğraflarına filtre uygulayarak ya da ilginç ve eğlenceli emoji seçeneklerinden faydalanarak sohbet edebilmesi pek çok kişinin daha çok istediği ve ilgi gösterdiği birer sohbet platformuna ulaşmalarını sağlayacaktır. Bu nedenle, eğer sesli chat platformu kurmayı düşünüyorsanız sohbeti eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmenizi sağlayacak her türlü sohbet seçeneğini üyeleriniz için aktif hale getirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yine vakit geçirmekten keyif alacağınız bir platforma üye olmak istiyorsanız bu durumda sesli chat sitelerini inceleyebilir ve bu siteler arasından size istediğiniz eğlenceli ve keyifli sohbet ortamını sunan sohbet platformlarına üye olabilirsiniz.

            Platformun Güvenliğini Sağlama

Pek çok sesli chat sitesi üyelerinin bilgilerini paylaşmamaktadır. Ancak bazen sohbet platformları diğer üyelerin bilgilerine ulaşacak bazı üyelik çeşitlerini oldukça fahiş fiyatlardan üyelerine sunmaktadır. Bu üyeliği satın alan kişiler sizin e – mail adresiniz ya da isminiz gibi bilgilere erişebilmektedir. Eğer güvenli bir platformda sohbet etmek istiyorsanız üye olmadan platformları inceleyerek bu tarz bir üyelik sistemi olup olmadığını incelemenizde ve eğer böyle bir üyelik imkanı varsa başka bir platformu tercih etmenizde fayda vardır. Yine eğer sesli chat sitesi kurmayı düşünüyorsanız bu durumda güvenliğine ve özel hayatının gizliliğine önem veren üyelerinizi düşünerek üyelerinizin bilgilerini diğer üyeler ile paylaşmayacağınız ve açığa çıkartmayacağınız güvencesini üyelerine vermeniz ve bunun için gerekli önlemleri almanızda fayda vardır. Yine sohbet uyarı kısmı yaratarak uygunsuz içerik paylaşan üyelerin platforma bildirilmesi imkanını üyelerinize tanımanız ve böylelikle üyeleriniz için güvenilir ve kaliteli bir sohbet ortamı yaratmanız platformunuzun ön plana çıkması konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

            En Önemli Özelliklerden: Destek Seçeneği

Her web platformu gibi sesli chat platformlarında da arada sırada işlem, bağlantı ve giriş ile ilgili hatalar meydana gelebilir. Bir sesli chat platformuna üye olmayı düşünüyorsanız; platformda destek seçeneğinin olup olmadığını kontrol edin. Kesintisiz bir sohbet keyfi yaşamak için her zaman size destek seçeneği sunan web sitelerine üye olun. Eğer sesli chat sitesi kurmayı düşünüyorsanız destek seçeneği imkanı sunmanız çok önemlidir. Üyeleriniz böyle bir sıkıntı ile karşılaştıkları zaman bu problemlerin çözülmesi için size ulaşabilir bir durumda olmalıdır. Aksi halde problem çözülmediği sürece bu problem ile karşılaşan üyeleriniz platformunuzu kullanmayı bırakacak ve platformunuzun popülerliği ve kullanıcı sayısında ciddi bir azalma meydana gelecektir. Bu nedenle her zaman destek seçeneği imkanını üyelerinize sunun ve karşılaştıkları her problemde size ulaşabilmelerini mümkün kılın. Bu hem yeni üyeler çekmeniz konusunda size yardımcı olacak hem de üyeleriniz sıkıntı ya da sorunlar ile karşılaştığında platformunuzu terk etmek yerine sizinle iletişime geçerek problemlerinin çözülmesini bekleyecektir. Destek imkanını şu şekilde sunabilirsiniz:

 • Skype Destek: Bu seçenek ile Skype adresinizden kullanıcılarınızın sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Video Destek: Platformda yaşanabilecek hatalar ile ilgili olarak eğitici videolar oluşturabilirsiniz. Böyle videolar üyelerinizin sorunlarını kendilerinin halletmelerine imkan tanıyacaktır. Videolarınızı sizinle iletişime geçen üyelerinizin yaşadığı sorunlara göre genişletebilir ve yol gösterici adımlar ile sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz.
 • Online Destek: Sorunlarının acil olarak çözülmesini isteyen kişiler için online destek imkanı sunabilir ve üyelerinizin sorunlarının en kısa sürede ve sizin sesli chat platformunuz üzerinden çözülmesine imkan tanıyabilir.

Uygunsuz Davranışların Önüne Geçmek İçin: Site Kuralları

Kaliteli ve güvenilir bir sohbet platformunda sohbet etmek istiyorsanız üye olmayı düşündüğünüz sitelerin kurallarını okuyun. Kurallar açısından sizin hassas olduğunuz konularda kurallar koyan sitelere üye olun. Eğer site kurmayı düşünüyorsanız uygunsuz içerik paylaşımında bulunacak üyelerin önüne geçmek için platformunuz için site kuralları oluşturabilirsiniz. Bu site kurallarında üyelerinizin platformda gerçekleştirdiği zaman platformdan uzaklaştıracağı spesifik davranışları belirtebilir ve üyelerinizin huzurlu ve güvenilir bir platformda sohbet etmesini olanaklı hale getirebilirsiniz. Site kuralları koymanız aynı zamanda üyelerinizin sesli sohbet sitesi olan platformunuzda daha dikkatli bir şekilde sohbet etmelerini sağlayacak daha kaliteli bir platform oluşturmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

            İstenen Üyelik Bilgileri

Eğer özel hayatınızın gizliliğine önem veriyorsanız mümkün olduğunca sizden az bilgi isteyen platformlara üye olun. Siteler genel olarak üyelik için isim - soy isim, e – mail adresi gibi bilgiler istemektedir; bu bilgilerden daha fazla ve kimlik bilgilerinize varır nitelikte bilgi isteyen siteleri tercih etmeyin. Eğer sesli chat sitesi kurmayı düşünüyorsanız bu durumda üyelerinizden ne tür bilgiler ile üye olabileceklerine dair nitelikler belirleyin. Genel olarak üyelik bilgileri için üyelerinizin çok fazla özeline girmeyen bilgileri istemeniz daha geniş bir üye kitlesine ulaşmanızı sağlayacaktır. En genel şekilde aşağıdaki bilgileri istemenizi öneririz:

 • Rumuz
 • E – mail adresi
 • Şifre
 • Cinsiyet

Sesli Chat Sitesi Nasıl Kurulur?

Sesli chat sitesi kurmak mı istiyorsunuz? Bu durumda sesli chat sitenizi en iyi şekilde kurmanız gerekmektedir. Sizler ile sesli chat sitesi kurma adımlarını paylaşacağız:

 1. Domain Adresi Satın Alma

Her web sitesinde olduğu gibi sesli chat platformu kurarken de bir domain adresi alınması gerekmektedir. Bu domain adresini aldıktan sonra sitenizi sesli chat platformuna dönüştürebilirsiniz. Domain adresi alırken ise dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Bu noktaları şu şekilde sıralamak doğru olacaktır:

 • Öncelikle her zaman site uzantısını en çok tercih edilen site uzantılarından birisi olarak seçin. Bu uzantılar sırasıyla, com, net ve org’dir. Dünya çapında kişisel ve ticari sitelerin en çok tercih ettiği uzantılar bu 3 uzantıdır. Bu 3 uzantı dışında da web sitenizi oluştururken farklı uzantıları tercih edebilirsiniz.
 • Her zaman kolay okunan ve yazılan bir domain adresi satın alın. Bu üyelerinizin sitenizi çok daha kolay hatırlaması ve giriş yapmasını sağlamanın yanı sıra aynı zamanda daha kolay bir şekilde ulaşılabilir bir platform sahibi olmanızı sağlayacaktır.
 • Seo bakımından uygun bir alan adı alın. Bu çok daha fazla kişinin platformunuza giriş yapmasını sağlayacaktır. Sizin sitenizin adını aratan herkes sitenize direkt olarak ulaşacaktır. Bu nedenle, sesli sohbet ile ilgili anahtar kelimeleri tespit ederek bu anahtar kelimelerden en çok aratılanları içeren bir site ismi kullanmanız çok daha fazla kişinin platformunuza çekilmesini sağlayacaktır.
 • Güvenilir bir platformdan domain adresi satın almaya özen gösterin.
 1. Sohbet Paneli Oluşturma

Domain adresi aldıktan sonra ikinci adım olarak sitenizi sesli sohbet platformuna dönüştürecek web yazılım işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sanılanın aksine domain adı almanız kadar önemlidir. İyi bir web yazılım ve tasarıma sahip olmayan sohbet siteleri sohbet ederken sürekli kesintiler yaşanmasına, karmaşık ya da sıkıcı bir platform oluşmasına neden olarak çok fazla üye kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle sohbet paneli oluştururken bu adımı çok iyi bir şekilde yerine getirmeye özen gösterin. Eğer web yazılım ve tasarım konusunda bilgi ve deneyim sahibiyseniz bu işlemi kendiniz yerine getirebilirsiniz ama eğer bu konuda tecrübeli değilseniz ve profesyonel bir sesli chat sitesioluşturmak istiyorsanız bu durumda bu işi bir web geliştirme uzmanına devretmenizi öneririz. Bu aşamada şu işlemler gerçekleştirilmektedir:

 • İlgi çekici, göz yormayan ancak eğlenceli bir sohbet panelinin oluşturulması
 • Sohbet paneli oluşturulmasının ardından sohbet odaları oluşturulması
 • Kullanıcılara sunulan sohbet seçenekleri, emoji vb. içeriklerin sisteme yüklenmesi
 • Sisteme nasıl üye olunacağı, üyelik ile ilgili işlemler, profil paneli oluşturulması
 • Site kuralları, üye sözleşmesi gibi içeriklerin yüklenmesi
 • Platformun ana sayfasının oluşturulması
 • Ve diğer web geliştirme işlemleri
 1. Sohbet Platformuna Son Düzenlemelerin Yüklenmesi

Son adım olarak sohbet platformu kontrol edilmeli ve platformda herhangi bir sıkıntı olup olmadığı konusu denetlenmelidir. Herhangi bir sorun gözlemlenirse ya da herhangi bir eksik göze çarparsa bu konuda gerekli işlemler yapılmalı ve platform üye alımına bu işlemlerin ardından açılmalıdır.

Sesli Chat Sitesi Nasıl Ön Plana Çıkarılır?

Sesli chat sitenizi ön plana çıkarmak ve daha popüler hale getirmek istiyorsanız size önerilerimiz var. Aşağıdaki önerilerimizi uygulayarak sitenizi ön plana çıkarabilir, daha fazla kullanıcı çekerek kullanıcı sayısı her geçen gün katlanarak artan popüler bir platform haline gelebilirsiniz:

 1. Sitenizin Web Tasarımına Özen Gösterin

Siteniz ne kadar pratik ve kullanıcıların eğlenceli bir şekilde kullanabileceği bir platform olursa olsun, web tasarımı kötü bir şekilde yapılmışsa bu durumda sitenize denk gelen kişiler sitenizin arka plan ve diğer panel görünümünden hoşlanmadığı için sitenize üye olmadan sitenizden çıkış yapabilecektir. Bu durumların önüne geçmek için sitenizin web tasarımının iyi bir şekilde yapıldığından emin olun. Kullanıcıların gözünü yormayan, ancak eğlenceli ve kaliteli bir panel oldukça fazla kişinin platformunuza çekilmesini sağlayacaktır. Web tasarım konusunda bilgi ve deneyim sahibiyseniz dünyaca ünlü sohbet platformlarını inceleyerek kendinize fikir çıkarabilir ve sesli chat sitenizin platformunu buna göre kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ancak bu konuda deneyimli değilseniz bunu işini iyi ve kaliteli bir şekilde yapan bir web geliştirme uzmanına bırakmanız sitenizin popüler hale gelmesi için ihtiyacı olan web tasarımı en iyi şekilde almasını sağlayacaktır.

 1. Sitenizin Web Yazılımına Özen Gösterin

Sitenizin web tasarımı ne kadar iyi olursa olsun, sürekli sohbette donmaların yaşandığı ve diğer web yazılım problemlerinin meydana geldiği bir mekan olması kullanıcılarınızın bir süre sonra üyeliklerini iptal etmesine neden olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için sürekli sesli chat panel ve yazılım bilgilerini gözden geçirecek, arada sistem güncellemesi ve yazılım geliştirmesi yapacak bir web yazılım uzmanının yardımını almanızda fayda vardır. Eğer bu konulardan anlıyorsanız siz de sitenizin web yazılım işlemlerini yerine getirebilirsiniz; ancak eğer bu konulardan anlamıyorsanız en iyisi işini iyi ve kaliteli bir şekilde yapan bir web geliştirme uzmanının yardımını almak olacaktır. Kesintisiz ve kaliteli bir sohbet platformu pek çok kullanıcının sitenize çekilmesini ve platformunuzun popüler hale gelmesini sağlayacaktır.

 1. Kaliteli Görsel ve İçerik Kullanın

Sitenizin herhangi bir kısmında yayınladığınız görsellerin yüksek kalitede olduğundan emin olunuz. Düşük çözünürlüklü ve kalitesi düşük fotoğraflar ve içerikler kullanıcılarınızın platformunuzun kalitesini sorgulamasına neden olabilir. Her zaman kaliteli görsel ve içerikler ister sesli sohbet platformu olsun ister diğer web platformları olsun daha fazla kullanıcının platforma çekilmesini sağlayacaktır. 

 1. Reklam Seçeneğini Göz Ardı Etmeyin

İlk defa sesli chat sohbet platformu kuracaksanız bu durumda platformunuzun kullanıcılara ulaşması için gerekli olan işlemleri yapmanız gerekmektedir. Bu konuda sizi en az uğraştıran işlem reklam verme olacaktır. Instagram, Facebook ve diğer sosyal ve çok kullanılan platformlarda yayınlanacak reklamlar ile tahmin ettiğinizden çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, her zaman reklam seçeneği göz önünde bulundurun. Reklam verirken aşağıdaki konulara özen göstermeniz çok daha fazla kullanıcıya ulaşmanızda size yardımcı olacaktır:

 • Reklam verirken, reklam için belirlediğiniz bütçeye göre bir reklam ağı yaratılacağından ne kadar bir bütçeyi reklama ayırabileceğinizi düşünün ve bu bütçeye göre reklam verin. Reklam verirken çok ziyaret edilmeyen platformlar yerine kullanıcıların en fazla kullandığı ve vakit geçirdiği platformlara reklam verin. Aksi takdirde reklamdan beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.
 • Reklam oluştururken her zaman kaliteli bir görsel ve içerik oluşturun. Reklamı okuyan kişilerin web sitenizi ziyaret etmesi için ilgilerini çekecek sloganlar ve yazılar belirleyin. İlgi çekmeyen içerik ve fotoğrafları kullanmanız reklamı gören kullanıcıların reklamı es geçmesine neden olacaktır.
 • Reklam oluştururken reklamın ne kadar süre ile verileceği hakkında bilgi sahibi olun buna göre reklamın süresini belirleyin ve ona göre ücret ödeyin.
 • Reklam seçeneklerinden fotoğraf, yazı ya da video seçeneklerinden işinize en çok yarayacak olan seçeneği tercih edin. Yapılan son araştırmalar animasyonların çok daha fazla kullanıcının reklam veren kişiye ulaşmasını sağladığı yönünde. Oluşturacağınız kaliteli bir animasyon ile istediğiniz sayıda kişiye ulaşabilirsiniz.
 1. Üyelik Seçeneklerini Çoğaltın

Sitenizi insanlar ilk kez ziyaret ettiği zaman genellikle ücret ödemeden platformdan yararlanmayı talep ederler. Bu konuda ücretsiz üyelik sunmadığınız zaman çok fazla sesli chat kullanıcı kaybetmeyi göze almanız gerekmektedir. Bunun yerine daha farklı bir strateji gütmeniz çok olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bu stratejiyi şu şekilde tanımlamamız mümkündür:

 • Öncelikle üyelik seçenekleri oluşturun. Bu seçenekleri ücretsiz üyelik – silver üyelik – gold üyelik vb. şekilde yapabilirsiniz. Üyelik çeşitlerine göre sitenin kullanımını üyelere açabilirsiniz. Örneğin; ücretsiz üyelere mesaj sınırı getirebilir ya da her gün ne kadar kişi ile sohbet edebileceğine dair bir kısıtlama getirebilirsiniz. Silver üyelere sınırsız mesaj ancak günlük örneğin en fazla 10 kişi ile sohbet etme seçeneği getirebilirsiniz. Gold üyelere ise hem sınırsız mesaj hem sınırsız kişi ile sohbet imkanı tanıyabilirsiniz. Bu sınırlamalar platformunuzu kullanmaktan keyif alan kişilerin zamanla üyeliklerini yükseltmelerini ve doğrudan sizin de kazancınızın artmasını sağlayacaktır. Hangi üyelere ne kadar sınır getirebileceğinizi ve platformu kullanmayı ne ölçüde açacağınızı belirlerken; ücretsiz üyelerin platformu kullanmasına çok fazla sınırlandırma getirmemeye özen gösterin. Yoksa ücretsiz üyeler platformdan direkt olarak uzaklaşabilir.
 • Üyelik seçenekleri ile birlikte mükafatlar getirin. Örneğin; profilinde paylaşabileceği fotoğraf sayısını çoğaltın.
 • Üyelik seçeneklerini kullanıcılara sunarken onlara bir zorlama şeklinde değil platformu en iyi şekilde kullanabilmelerini sağlayacak bir sistem olarak tanıtın. Kelime seçimlerinize özen gösterin; sözlerin insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi küçümsemeyin.
 1. Platformunuzu En Doğru ve Etkili Kelimeler İle Tanıtın

İnsanlar sesli sohbet siteleri ile sohbet etmek istedikleri zaman siteleri inceleyerek kendilerine en uygun sohbet platformunu sağlayacağını iddia eden platformlara üye olma yoluna başvurmaktadır. Bu nedenle platformunuzu inceleyecek kişilerin kafasında soru işareti bırakmayacak ve platformunuza üye olmalarını sağlayacak şekilde platformunuzu tanıtın. Örneğin; kullanıcıların bilgilerini güvence altına almanız, kaliteli ve özgün bir sohbet platformu sağlamanız ve bunları kullanıcı adaylarınıza sözlü bir şekilde ifade etmeniz kullanıcıların platformunuza üye olması için ihtiyaç duydukları güvenceyi ve etkiyi onlara sağlayacaktır. Yine kullanıcılarınıza destek imkanı sunmanız; kullanıcıların herhangi bir sorun ya da sistem hatası ile karşılaştığında sizin onların sorunlarını çözeceğiniz yönünde bir izlenim uyandıracaktır. Kullanıcılarınız için en doğru ve özgün sohbet platformunu oluşturmanız ve onlara bunu göstermeniz kullanıcılarınızın sürekli artmasına ve platformu sürekli olarak kullanmalarına yardımcı olacaktır. Bu nedenle özgün ve doğru sohbet platformu oluşturup bunu kullanıcılarınıza sözlü olarak yansıtmamanız kullanıcıların üye olması sayısının azalmasına ve şüphe ile sitenize üye olmalarına yol açacaktır. Bunun önüne geçmek için kendinizi ve platformunu her zaman kullanıcı adaylarına tanıtın, bu adımı atlamayın.

 1. Mobil İçin Uygun Bir Platform Hazırlayın

Çoğu web platformu sadece belirli arama motorlarına ve bilgisayara uygun şekilde tasarlanmaktadır. Oysaki, günümüzde onlarca arama motoru mevcuttur ve bilgisayarlar kadar mobil cihazlarla da web sitelerine giriş yapılmaktadır. Bu nedenle sadece bilgisayarlar ve belirli arama motorları için uygun bir web ara yüzüne sahip siteler kullanıcı sayınızı istediğiniz ölçüde arttıramamanıza neden olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için web tasarım ve yazılımını yaptırdığınız kişi ya da eğer bu işlemleri siz gerçekleştireceksiniz mobil ve diğer arama motorlarına uygun bir web tasarım ve web ara yüzüne sahip bir platform oluşturmaya özen gösterin. Sesli chat platformunuzu bu özelliklere sahip bir şekilde tasarlamanız size istediğiniz sayıda kullanıcıya ulaşmanız için ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayacaktır. Yine sesli chat uygulama ile de pek çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Bunun için android ve ios işletim sistemleri için uygun bir sesli chat uygulaması tasarlatın ve bu uygulamayı Google Play Store ve ios işletim sistemini kullanan kişiler için uygun bir hale getirin. Uygulamalar hedeflediğiniz kullanıcı sayısının çok daha üstüne çıkmanızı sağlayabilir.

 1. Sohbet Seçeneklerini Çoğaltın

Sohbet platformunuza pek çok üyeyi kazandırmak istiyorsanız sohbet seçeneklerini çoğaltmanız gerekmektedir. Diğer sohbet platformları ile benzer panellere ve sohbet seçeneklerine sahip olan platformlar istediğiniz sayıda üye çekememenize neden olabilir. Bunun yerine özgün bir platform yaratmanızı öneririz. Örneğin, sohbet seçenekleri oluştururken pek çok diğer başarılı sohbet platformunu örnek alabilirsiniz. Mesela, bir uygulama tamamen filtre ve süreli fotoğraf açabilme özelliği ile diğer sohbet platformlarından ayrılmıştı ve milyonlarca kişinin kullandığı bir popüler sohbet platformu haline gelmişti. Bunun arkasındaki neden ve bu uygulamanın bu başarıyı yakalamasının arkasındaki sebep oldukça basittir. Birbirine benzer yüzlerce uygulama hem bilgisayar hem de mobilde dolaşmaktadır. Kullanıcılar bu özelliklerin dışına çıkan, yeni ve eğlenceli özellikler olan, vakit geçirmekten keyif alacakları platformlara ilgi göstermektedir. Siz de kendi sohbet platformunuzu oluştururken bu konuda dikkatli olursanız pek çok kullanıcıyı çekebilirsiniz. Örneğin, sohbet seçeneklerinde filtreler, ilginç ve eğlenceli gif ve emojiler ekleyerek pek çok kullanıcının tercih ettiği bir sohbet platformu haline gelebilirsiniz.

Sesli Chat Siteniz İçin Yapılabilecek SEO Çalışmaları Nelerdir?

Sitenizin ön plana çıkmasını sağlayacak en etkili yollardan birisi şüphesiz arama motoru optimizasyonu olan sesli sohbet seo çalışmalarıdır. SEO çalışmaları hakkında bilgi ve deneyim sahibiyseniz aşağıdaki adımları kendiniz yerine getirebilirsiniz; ancak bu alanda herhangi bir tecrübe ya da bilgi birikimine sahip değilseniz size bu hizmeti sunan bir SEO uzmanından yardım almanızda fayda vardır.

Sohbet sitenizde yapılacak SEO çalışmaları şu şekildedir:

 • Öncelikle sitenizin SEO uyumluluğunun denetlenmesi gerekmektedir. Eğer siteniz SEO için uygun değilse bu durumda site içi kodlama ve sayfa içi geçişler ile sitenin SEO için uygun hale getirilmesi sağlanmaktadır. Sitenizin SEO için uygun hale getirilmesi hayati önem taşımaktadır.
 • SEO çalışmaları m*ta tagler, anahtar sözcükler ile arama motoru sonuçları için hazır hale getirilir. Arama motoru sonuçları için hazır hale getirilen siteniz potansiyel kullanıcılara en iyi şekilde ulaşmanız için ihtiyaç duyduğunuz çalışmalardır.
 • Backlink konusunda sitenin adı başka sitelerde geçirilmekte ve böylelikle arama motorlarına sevilen bir site olduğu imajı verilmektedir. Böylelikle siteniz arama motorlarında ön plana çıkmaktadır. SEO çalışmalarında backlink konusunda dikkatli davranılmazsa, siteniz ceza alarak çok arka sıralara atılabilmektedir. Bunun önnüe geçmek için backlink konusunda çok dikkatli davranılması ve arama motorlarına sitenizin sevilen bir site olduğu imajının verilmesi sağlanmalıdır. Backlink bu konuda belki de SEO çalışmaları arasında en dikkatli şekilde yapılması gerekilen çalışmalardır.

Sesli Sohbet Seo Çalışmaları Ne İşe Yarar?

Sesli sohbet platformunuzda meydana getirilecek sesli chat seo çalışmaları aşağıdaki konularda ihtiyaç duyduğunuz kullanıcıları sizlere sunacaktır:

 • Web sitenizi popüler hale getirmenizde size yardımcı olur. Web sitenizin popüler hale gelmesi sitenizin hem daha ön plana çıkmasını sağlar hem de sitenizden sağladığınızın gelirde de gözle görülür bir değişim yaşanmasını sağlayarak her iki açıdan da yüzünüzü güldürür.
 • Sesli sohbet sitenizin arama motoru sonuçlarına göre ilk sayfa ve sıralarda yer almasını sağlayarak potansiyel kullanıcı sayınızı arttırmanıza doğrudan etki eder.
 • Kullanıcı adaylarınız için güvenilir bir site olduğunuza dair bir izlenim oluşturmanızda size yardımcı olur. Güvenilir ve kaliteli olduğuna dair kullanıcılarda iyi bir izlenim uyanan siteler ise en çok tercih edilen sitelerdir. Sitenizin bu açıdan kabul görmesi sizin işinize gelecektir.
 • Web sitenizin hedef kitlesinin genişlemesinde sizlere yardımcı olur.  Hedef kitlenizin genişlemesi istediğiniz sayıda kullanıcı ve geliri elde etmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Sesli Sohbet Panelcileri Hangileridir?

Eğer bir sesli chat platformu oluşturmak istiyorsanız bu durumda sesli sohbet panelinizi oluşturmanız konusunda sizlere yardımcı olacak paneller oluşturan sesli chat panelcilerine ulaşmanız gerekmektedir. Bu konuda sizlere panel hizmeti sunan pek çok sesli chat panel platformu bulunmaktadır. Türkçe sesli chat panel platformlarının hizmetinden yararlanabileceğiniz gibi yabancı sesli sohbet platformlarının da hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Sohbet panelleri arasından işinize yarayacak ve pek çok sayıda kullanıcıyı çekmenizde size yardımcı olacak bir sohbet panelini tercih etmenizi öneririz.

Sesli Sohbet Paneli Ne İşe Yarar?

Sesli sohbet paneli kullanıcılarınızın giriş yapmasından, profilini düzenlemesine kadar platformunuzun ihtiyacı olan işlemlerin gerçekleştiği ara yüzdür. Sesli sohbet panelinin pratik, kullanım kolaylığı, göz yormayan ve dikkat çekici bir şekilde dizayn edilmiş olması kullanıcılarınız için istediğiniz etkiyi yaratabilmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Sesli Sohbet Panelcisi Nasıl Seçilmeli?

Sesli sohbet paneli oluşturmak istiyor ve size kaliteli bir sesli sohbet paneli oluşturmanız size istediğiniz hizmeti sunacak bir sesli chat panelcisi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Peki bu sesli sohbet panelcisine nasıl karar verilmelidir? Sizin sesli sohbet panelcinizi seçmenizde size yardımcı olacağını düşündüğümüz önerilerimiz var:

 1. Sesli Sohbet Panelcileri İnceleyin

İlk adım olarak sesli sohbet panelcilerini inceleyin. Sesli sohbet panelcilerinin sayfalarını inceleyerek size sunduğu taahhütleri, örnek panelleri gözden geçirin ve sitenizde nasıl bir etki yaratmak istiyorsanız buna uygun örnek panel hizmeti veren sesli chatpanelcisiolan siteleri tespit edin.

 1. Sesli Sohbet Panellerinin Fiyatlarını Öğrenin

Sesli sohbet panelcilerini tespit ettikten sonra istediğiniz panellerin size ne kadara mal olacağı hakkında bilgi sahibi olun. Panellerin fiyatları ve panellerin özellikleri ile ilgili olarak kendinize bir havuz oluşturun ve bu havuzdaki bilgileri gözden geçirerek ve inceleyerek sesli chat panelcisi arasında en çok tercih edilebilir olan panelleri işaretleyin.

 1. Son Değerlendirmeyi Yapın

Son değerlendirmeyi yaparken her zaman istediğiniz etkiyi yaratmanızı sağlayacak panelleri tercih edin. Kolay bir kullanıma sahip, ancak dikkat çeken, şık ve kaliteli bir sohbet paneli pek çok kullanıcının sitenizi inceleyerek sitenize kaydolmak istemesini sağlayabilir. Bu nedenle son değerlendirmeyi yaparken her zaman bu noktaları göz önünde bulundurarak karar vermeye özen gösterin. En son kalan ve size uygun olduğunu düşündüğünüz sesli sohbet panelleri arasında bir değerlendirme yapın ve gerek fiyat gerekse sitenizde yaratmak istediğiniz etki bakımından en uygun olan sohbet paneline karar vererek bu sohbet panelini satın alın.

Yabancı Kişiler İle Sohbet Edebileceğiniz Sesli Sohbet Uygulamaları

Günümüzde sesli sohbet uygulamaları ülkesellik ilkesinin dışına çıkarak yurtdışındaki kullanıcılar ile de iletişime geçebileceğiniz küresel bir nitelik kazandı. Bu konuda size pek çok imkan sunan sesli sohbet uygulamaları başta anında çeviri uygulamasından, dilinizi geliştirmeniz için uygun kişilerle iletişime geçmenizi sağlamaya kadar pek çok özellik ve niteliği kendi nezdinde topladı. Peki, size bu imkanı tanıyan sesli chat platformlarını nasıl ziyaret edeceksiniz? Size bu konuda sesli sohbet imkanı sunan sesli sohbet uygulamalarına ulaşmak istiyorsanız öncelikle bu konuda arama motorları üzerinde araştırma yapın. Size bu konuda hizmet veren sesli sohbet platformlarını tespit eden ve bu platformlara bağlanarak üyelik oluşturun. Üyeliğinizin ardından aradığınız kriterlere uygun olan kullanıcılar ile sohbet etmenin keyfini çıkarın.

Küresel Sesli Sohbet Uygulamaların Avantajları

Küresel olarak hizmet veren sesli sohbet uygulamaları kullanıcılarına pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar şu şekildedir:

 • Kendi çevreniz ya da ülkeniz ile sınırlı kalmadan küresel bazda istediğiniz ırk ve milletten kişiler ile sohbet etme imkanına sahip olmanızı sağlar.
 • Yabancı dilinizi geliştirmeniz ve bunu yaparken sıkılmadan vakit geçirmenizi olanaklı hale getirir.
 • Eğlenceli vakit geçirmenizi ve pek çok kişi ile arkadaşlık kurmanızı sağlar.

Mobil Dünyanın En İyi Sesli Görüşme Uygulamaları Nelerdir?

Android, Windows Phone ve ios işletim sistemine sahip mobil cihazlarda en çok kullanılan sesli sohbet mobil uygulamaları şu şekildedir:

 1. WhatsApp

Her mobil işletim sistemi için bir sürümü bulunan uygulama ülkemizde en yaygın kullanılan uygulamalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerinizi eklemenize gerek kalmadan telefon rehberiniz ile otomatik senkronizasyon gerçekleştiren uygulama birebir mesajlaşmanın yanında grup oluşturarak toplu bir şekilde sohbet edebilmenize de olanak tanıyor.

 1. Skype

Sesli ve görüntülü konuşma, anında mesaj hizmetleri ile kullanıcılarına hizmet veren Skype sesli sohbet uygulamaları içerisinde hem mobilde hem de bilgisayarda en çok kullanılan uygulamalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ücretsiz sürümü ile pek çok özelliği kullanabildiğiniz Skype aynı zamanda belirli bir kredi satın aldığınız zaman istediğiniz kişiyi arayabilmenize de olanak tanımaktadır. Özellikle video paylaşma, fotoğraf, konferans arama ve grup sohbetleri ile Skype her geçen gün kullanıcılarını arttıran hem kişisel amaçlar ile hem de iş amacı ile kullanılan bir uygulama olarak platformların arasında ön plana çıkmaktadır.

 1. Viber

Dünyada en sık kullanılan mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Viber hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlar için sesli arama özelliğini sunmaktadır. Skype’a benzer bir arayüze sahip olan uygulama HD sesli görüşme desteği ile metin mesajlarının yanı sıra video ve fotoğraf paylaşımı olanağı da sunmaktadır. 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan uygulamada herkese açık olan sohbetlere katılabileceğiniz gibi emoji ve oyun seçenekleri ile pek çok şekilde uygulamadan yararlanabilirsiniz.

 1. Tinder

Sesli chat programları aratıp Tinder ile karşılaşmayan kimse yoktur. GPS özelliği ile kullanıcılara civarındaki diğer kullanıcıları gösteren ve eşleşme seçeneği ile bu kişilerin sohbet etmesine olanak tanıyan uygulama milyonlarca kişinin kullandığı bir sesli chat programı olup pek çok kişinin kalıcı arkadaşlık ilişkileri kurmasını sağlamıştır. Tinder mesajlaşma seçeneği ile eşleştiğiniz kişiler ile muhabbet etmenizi ve dilerseniz bu muhabbetinizi yüz yüze görüşmeye çevirebilmenizi sağlayan bir sistem ile çalışan bir uygulamadır.

 1. OkCupid

Hem dünyada hem de ülkemizde kullanılan en popüler sesli chat programlarından birisi de OkCupid’dir. Bu uygulama eşleşme ile başarılı eşleştirme algoritması ile çalışmakta ve sizin eşleşerek sınırsız sohbet edebileceğiniz kişiler ile tanışmanıza zemin hazırlayan bir platformdur.

Sesli Chat Sitesi Nasıl Özgün Hale Getirilir?

Sesli chat sitenizi özgün hale getirmeniz hedeflediğinizden çok daha fazla kullanıcının platformunuza çekilmesini sağlayacaktır. Peki, bir siteyi nasıl özgün hale getirirsiniz?

 • Öncelikle sitenizin arka planına özen gösterin. Göz yormayan ancak iddialı bir arka plan seçin.
 • Sesli chat sitenizin panelini seçerken özen gösterin. Mümkünse sizin için özel olarak panel tasarlayacak web tasarım uzmanları ile iletişime geçin.
 • Sesli chat sitenizin kolay anlaşılan, pratik bir şekilde kullanılan, yüksek çözünürlük ve kalitede fotoğraf ve kaliteli içeriklere sahip bir platform olmasını sağlayın.
 • Kullanıcılarınıza sunduğunuz sohbet seçeneklerinde ve profil detaylarında diğer sohbet platformlarından farklı olan özelliklere yer verin.
 • Kullanıcılarınıza sadece ikili değil konferans şeklinde toplu bir şekilde sohbet edebilecekleri çoklu sohbet imkanı tanıyan bir sesli chat platformu yaratın.

Yazar : Oysa1hayaldin...
09 Nis 2019
35 Görüntüleme

Tags:


Gönder
/home/seslimavicom/public_html/sitemap.xml dosyasiyaziabilir degil