215Kişi Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

DOCTOR WHO HAKKINDA DÜSÜNCELER 1

Meraklılarının fanatik bir biçimde bağımlı olduğu (ben de dâhil yani Whovian’lar) Doctor Who’da bu sezon 53 yıllık tarihinde ilk defa bir kadın Doctor göreceğiz.

 Öncelikle Doctor Who dizisini bilmeyenler (-ki onlara çok yazık) için biraz dizi hakkında genel bilgiler verelim. BBC’nin yapımını üstlendiği dizimiz Britanya’dan tüm uluslara yönelen bir bilim kurgu dizisidir. İlk bölümü 23 Kasım 1963’te yayınlanmıştır. Bu tarih hepimizin bildiği üzere John Fitzgerald Kennedy Suikastının olduğu gündür. BBC suikast haberleri genişletildiği için 10 dakika geç yayınlandığını söylese de aslında 80 dakika gecikmeli yayınlanmıştır. BBC izleyicilerin suikast haberlerini izlediğini ve dizinin ilk açılış bölümünün yeterince izlenmediğini düşünerek 30 Kasım’da ikinci bölümden hemen önce ilk bölümü tekrar yayınlamıştır.

 23 Kasım 1963 tarihinden 6 Aralık 1989 tarihine kadar 26 sezonluk seriye “klasik seri” adı verilmektedir. Sonrasında 96’da yayınlanan, senaryosunu Matthew Jacobs’un yazdığı ve Geoffrey Sax’in yönettiği Doctor Who adındaki televizyon filmi klasik seriden modern seriye geçiş köprüsü görevini üstlenmiştir. 25 Ocak 2005 tarihinde “The Christmas Invasion” adlı noel özel bölümüyle modern seri başlamış sayıldı.

 Dizimizin başrolünde Doctor bulunmaktadır. Gerçek adını söylemeyen Doctor, kendisine takılan isimler arasında en çok bunu beğenip ve kullandığı için tüm evren onu Doctor olarak bilmektedir. Burada bir Whovian olarak parantez açmak istiyorum. 1980 yılında Marvel Comics’in lk sayısında önemli bir detay vardır. Zaman yolcuları olarak Doctor karakterni anlatıyor ve gerçek adının d³∑x² olduğu yazmaktadır. Parantezi kapatıp dizimize geri dönelim.

 Doctorumuz Gallifrey gezegeninde yaşamakta olan Zaman Lord’u ırkından gelme bir uzaylıdır. Gallifrey gezegeni iki adet yıldızı, çalılıkları kırmızı, gökyüzü turuncu olan bir gezegendir. Eskilerden “Yedi Sistemin Işıldayan Dünyası” olarak adlandırılsa da zaman içinde bu güç ve saygınlığını kendilerini yüksek gördükleri için kaybetmiştir. Gallifrey’de çocuklar 8 yaşında akademiye girmek için ailelerinden alınırlar ve mükemmel bilgilerle donatılırlar.

 Gezegeninden TARDİS (Time And Relative Dimension In Space) olarak adlandırılan uzay ve zamanda herhangi bir yere gidebilen zaman makinesini çalarak (kendi tabiriyle ödünç alarak) kaçmıştır. TARDİS gittiği tarih ve mekâna göre şekil değiştirmesini sağlayan gizleme devresinin bozulması sonucu 1963’lerden kalma bir polis kulübesi şeklinde kalmıştır. Doctor onu tamir etmeyip bu haliyle seyahatlerini etmektedir. Mavi kutu olarak da adlandırılan TARDİS taşıdığı yolculara kapsama alanında olduğu sürece her türlü desteği verir. Örneğin hiç bilmedikleri bir galaksideki konuşulanları kendi dillerinde konuşuyormuş gibi çevirir ve o şekilde konuşmalarını sağlar. Aynı zamanda oksijen ve basınç gibi yaşamsal destekleri de verir. TARDİS’lerin kendine has zekâsı ve kişilikleri vardır. Kendi içlerini kontrol ederek yeni odalar ekleyip silebilir. İçerisinde yüzlerce hatta binlerce odası bulunan TARDİS’e diğer zaman lordları TT (Travel Capsule)’ de demektedir. İçi dışından daha büyük kavramını tüm dünyada bir deyim olarak dillere düşüren TARDİS, bir çok filme ilham kaynağı olmuştur. Fantastic Beasts and Where to Find Them filmindeki bavul veya Harry Potter’daki Hermione’nin çantası bunlardan bir kaçıdır.

 Şöyle bir yazdıklarımı okudum da o kadar kısa ve detaya girmeden anlatmak istememe rağmen uzunca bir yazı olmuş ki daha Doctor’a, dizideki terimlere, Doctor’un yol arkadaşarına, düşmanlarına veya Doctor karakterini oynayanlara giremedim bile… Size sözüm olsun bir sonraki yazımda Doctor’a devam edeceğiz.www.seslimavi.com

D e N N i S

Yazar :
22 Oca 2018
939 Görüntüleme

Tags:


Gönder
/home/seslimavicom/public_html/sitemap.xml dosyasiyaziabilir degil