211Kişi Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Arkadaslik Dostluk Bukadar güzel anlatilamaz

 

Sultan Mahmut döneminde kendi halinde bir adam yaşarmış. Adam talihsizliğiyle dillere destan olmuş. Sonunda padişah da duymuş bu adamın talihsizliğini. Bir gün kimliğini gizleyerek adamı ziyaret etmiş. Adam tanımadığı bu tanrı misafirine çok iyi davranmış. Padişah adamın bu iyi huyluluğuna rağmen talihsiz oluşuna acımış ve saraya dönünce adamın evine bir tepsi baklava yollamış. Yalnız her baklava diliminin altında bir altın gizliymiş. Adamın evine baklava tepsisini bırakmışlar. Adam tepsiye bir bakmış içinden: ”Benim gibi bir fakir bir tepsi baklavayı ne yapsın diye düşünmüş. Bari satayım da ekmek alayım..” Sonra tepsiyi bir Yahudi almış. Padişah durumu öğrenmiş onca altının bir baklava fiyatına gittiğini öğrenince üzülmüş ve bu sefer bir hindi pişirtmiş içini altınla doldurmuş ve fakir adama göndermiş. Adam hediyeye bakmış gene demiş satayım daha doyurucu bir şeyler alayım. Önceki gün ondan baklava alan Yahudi, adamın hindi satmaya uğraştığını görünce hemen almış hindiyi. Padişah bakmış olmayacak, adamı saraya çağırtmış. Olanları anlatmış ve demiş ki; Eline bir kürek al hazineye gir küreği daldır ne kadar altın gelirse hepsi senin. Adam çok sevinmiş neredeyse kalbi duracak sevinçten. Hemen eline bir kürek almış. Hazineye götürmüşler. Yalnız adam o kadar heyecanlanmış ki yanlışlıkla küreği ters tutmuş ve kaldırınca sadece bir altın gelmiş. Görenler adamın bu talihsizliğine hayret etmişler. Biri demiş ki “Vermeyince Mahbup ne yapsın Mahmut” o günden sonra da bu söz deyim olarak kalmış..

Traji-komik..Nedense sizinle paylaşmak istedim bunu. Hayatta şans diye bir şey gerçekten varsa hep şanslı olduğumu düşünmüşümdür.

Dün “illaki” ile 5-6 saatten fazla konuştuk. Gece artık uyumamız gerekmese iki gün de konuşurduk. Ateş ile dertleşmelerimizin süresini söylemek bile istemiyorum… Cinar’la yaptığımız istihbarat konuşmaları zaten “top secret”… Böylesi dostlarla tanıştığımız günlerde, bir ara; iyi ki aynı şeylere gülebiliyoruz demiştim. Çünkü gülmek benim için önemlidir. İnsan sinir atar. Gerçi bir yerde gülmekle ağlamanın insan vücuduna etkisinin aynı olduğunu okumuştum. Tom Hanks’in bir filmi vardı. Robinson misali bir adaya düşer. Yanında kimse yok. Doğal olarak arkadaş arar. Sonra kendine top gibi bir şeyden arkadaş yapar. Daha sonra adadan ayrılırken top denizin sularına kapılır ( Konuyla ilgisi yok ama az önce Deniz yazarken adımın ne güzel olduğu aklıma geldi. Süperim mükemmelim ben, Allah’ım iyi ki varım) Topu kaybederken öyle bir ağlar ki film gerçekten arkadaş önemini sanki o sahneyle özetler. İklim Öz’ü tanıyor musunuz bilmiyorum. Bir yazısında evliliklerin kısa sürmesinin nedenleri üzerinde durmuş. Karı-kocaların arkadaş olması gerektiğinden bahsediyordu. Annemle babam tartıştığında ortalık buz kestiğinde hemen onların ortak fikirde olduğu bir şeyin aksini savunarak bir konu açardım. Örneğin ilçedeki topraklarımızı satıp parasını kullanalım derdim. İkisi birden fikrime saldırırdı. Sen ne anlarsın toprak satılır mı diye. Sonra annem babama bu ilerde tüm toprakları satar hakkım helal olmaz derdi. Babamda ona hak verirdi. Arada ben kaynarımdım ama az önceki tartışma unutulup bir olmuş olurlardı. Hangi evlilik olursa olsun bir süre sonra ilk günün heyecanı mutlaka bitecektir. Heyecanın yanında birlikte paylaşılan bir şeyler varsa evliliği onlar sürdürür” diyordu. Haklı bence çünkü arkadaşlık ne sadece çocuklukta ihtiyaçtır ne de gençlikte. YAŞLILIKTA. Üstelik ne çocukluktaki oyuncak kavgaları arkadaşlığı yıkabilmiştir ne de arkadaşlığın gençlikteki haz gibi geçiciliği vardır. Yaşlıkta ise beklide en ihtiyaç duyulan şeydir.

 İşte tüm bu anlattıklarımın ve anlatmak istediklerimin özünü sorarsanız; Dedim ya çok şanslıyım. Mahbup bana böylesi arkadaşları nasip etti. Arkadaşlar, insan hayatında gerçekten değişik yere sahiptir. Bazen hayatımda can sıkıcı şeyler olur. Aman derdim şimdi eve giderim bir yemek yerim SesliMavi’girer çay ve kahvemi içerken arkadaşlarımla güler sohbet ederiz. Yaşlılığımda da yanımdye a olmasını istediğim dostlarım illaki, ateş ve çınar’a ithaf olunur… Iyi ki varsınız dostlarım

www.seslimavi.com   D E N N i S


Yazar :
08 Oca 2018
964 Görüntüleme

Tags:


Gönder
/home/seslimavicom/public_html/sitemap.xml dosyasiyaziabilir degil